"Κυπέλλο Μεγάλου Αλεξάνδρου 2010"
Δημιουργία μετάφρασης
Login / Create an Account

"Κυπέλλο Μεγάλου Αλεξάνδρου 2010"

video_field: 
facebook_like: 

Τέσσερεις ήταν οι κατηγορίες σκαφών στο "Κύπελλο Μεγάλου Αλεξάνδρου" το 2010. 470 με 24 συμμετοχές, Laser Std με 29 συμμετοχές, Laser Rdl με 17 συμμετοχές και Finn με 16 συμμετοχές. Φιλοξενήθηκαν αθλητές από Κροατία, Πολωνία, Βουλγαρία και Τουρκία.

Δελτίο Τύπου - Θεσσαλονίκη 3 Μαρτίου 2010

ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΑΓΩΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ Ν.Ο.Θ.

Στα δύο κορυφαία πληρώματα των 470 του 2009 Παναγιώτη ΚαμπουρίδηΓεράσιμο Ωρολογά και Παναγιώτη ΜάντηΠαύλο Καγιαλή που έχουν φέρει σπουδαίες Παγκόσμιες και Ευρωπαϊκές διακρίσεις, αλλά και το Βαγγέλη Χειμώνα που έχει πάρει μέρος σε 3 Ολυμπιακούς Αγώνες, μαζί με επίλεκτους ιστιοπλόους και στις τέσσερις κατηγορίες του προγράμματος, το Κύπελλο Μεγάλου Αλεξάνδρου που διοργανώνει ο Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης, φιλοδοξεί να είναι ο 1ος σημαντικός αγώνας της χρονιάς.

Άλλωστε οι αγώνες θα μετρήσουν για το Ranking List (2ο στη σειρά), γι’ αυτό επιβάλλεται η συμμετοχή των ιστιοπλόων απ’ όλη την Ελλάδα για την απαραίτητη συγκομιδή βαθμών.

Από τους αγώνες δε θα απουσιάσουν και κάποια πληρώματα, όπου οι ιστιοπλόοι θέλουν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους και σε άλλες κατηγορίες, όπως ο Ντάνης Πασχαλίδης παγκόσμιος πρωταθλητής των TORNADO, ο οποίος επιστρέφει στην παλιά του κλάση στα 470, με πλήρωμα τον Χαράλαμπο Ψωμιάδη ιστιοπλόο των 470.

Οι ιστιοπλόοι θα αγωνισθούν σε 4 κλάσεις σκαφών: 470, FINN, Laser Standard, Laser Radial, χωρισμένοι σε δύο στίβους, ενώ η επιτροπή ( με προέδρους τους Θανάση Παπαντωνίου και Βαγγέλη Παύλου), έχουν ήδη ανακοινώσει την πρόθεσή τους για διεξαγωγή 11 ιστιοδρομιών μέχρι την Κυριακή 7 Μαρτίου 2010 (τελευταία μέρα των αγώνων).


"Κύπελλο Μεγάλου Αλεξάνδρου"- Πανοραμική φωτογραφία πρώτης ημέρας.  

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Θεσσαλονίκη 4 Μαρτίου 2010.

"Κύπελλο Μεγάλου Αλεξάνδρου"- Laser πρώτη ημέρα.

ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΈΛΛΗΝΕΣ Επέβαλαν στο ρυθμό τους στο Θερμαϊκό τα ελληνικά πληρώματα, αφήνοντας σε δεύτερο ρόλο τους Κροάτες Fantela SimeMarenic Igor Παγκόσμιους πρωταθλητές του 2009. Παναγιώτης Καμπουρίδης και Γεράσιμος Ωρολογάς πήραν προβάδισμα στις δύο πρώτες κούρσες στο Κύπελλο Μεγάλου Αλεξάνδρου, ισοβαθμώντας στην πρώτη θέση με τους Παναγιώτη Μάντη και Παύλο Καγιαλή με σύνολο 5 βαθμούς ποινής.

Στις γυναίκες προηγείται το πλήρωμα από την Κροατία Nincevic Enia-Zupan Romana, ενώ ακολουθεί το δίδυμο Βιργινία Κραβαριώτη ( άλλοτε πρωταθλήτρια των EUROPE) με την Όλγα Τσιγαρίδη (πρωταθλήτρια των 470) στο σύνολο 24 σκαφών του ενιαίου στόλου της κλάσης.

Στα FINN, στη μοναδική κούρσα που έγινε ο 21χρονος Γιάννης Μιτάκης πέρασε τον πιο έμπειρο της κατηγορίας Αλέξανδρο Δραγούτση, ενώ στα Laser Standard και Radial αντίστοιχα προηγείται ο Βαγγέλης Χειμώνας και η Αλεξάνδρα Λαλιώτη.

Τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας

470 Ανδρών

1. Παναγιώτης Καμπουρίδης – Γεράσιμος Ωρολογάς Ν.Ο.Ε 1,4 5 βαθμοί

2. Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής Ι.Ο.Π/Ν.Ο.Κ.Β 4,1 5 βαθμοί

3. Sime Fantela – Igor Marenic Κροατία 6,2 8 βαθμοί

470 Γυναικών

1. Nincevic Enia – Zupan Romana Κροατία 8,11 19 βαθμοί

2. Βιργινία Κραβαριώτη – Όλγα Τσιγαρίδη Ε.Ν.Ο.Α 10,14 24 βαθμοί 

3. Αφροδίτη Κυρανάκου Ψωμά Αντωνία Ο.Σ.Φ.Π/Ν.Ο.Θ 12,13 25 βαθμοί

FINN

1. Μιτάκης Γιάννης Ι.Ο.Π 1 βαθμοί

2. Αλέξανδρος Δραγούτσης Ο.Θ.Α 2 βαθμοί

3. Mihail Kopanov Βουλγαρία 3 βαθμοί

 

Laser Standard

  1. Βαγγέλης Χειμώνας Ι.Ο.Π 1 βαθμοί
  2. Αλέξης Κάτσιος Ν.Ο.Ν.ΜΑ 2 βαθμοί
  3. Νίκος Χρυσός Ι.Ο.Π 3 βαθμοί

 

Laser Radial

 

  1. Αλεξάνδρα Λαλιώτη Ν.Ο.Αίγινας 1 βαθμοί
  2. Βλάχου Μαρία Ν.Ο.Π.Φ 2 βαθμοί
  3. Αλεξ.-Μαρία Παπουτσή Ν.Ο.Αταλ. 3 βαθμοί


Οι αγώνες συνεχίζονται με την εκκίνηση της 2ης μέρας των αγώνων στις 12.00 το μεσημέρι.

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Θεσσαλονίκη 5 Μαρτίου 2010

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΛΟΓΩ ΚΑΙΡΟΥ

 Με αρκετή ταλαιπωρία για τους ιστιοπλόους συνεχίζεται το Κύπελλο Μεγάλου Αλεξάνδρου στη δεύτερη μέρα των αγώνων, λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών, δε σημειώθηκαν σημαντικές εκπλήξεις, εκτός από τα 470.

 Τα αποτελέσματα μετά από 4 ιστιοδρομίες στα 470

  1.  Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής Ι.Ο.Π/Ν.Ο.Κ.Β ( 4,1,1,1 ) 7 βαθ.
  2. Sime Fantela – Igor Marenic Κροατία ( 6,2,2,2 ) 12 βαθ.
  3. Παναγιώτης Καμπουρίδης – Γεράσιμος Ωρολογάς Ν.Ο.Ε ( 1,4,3,8 ) 16 βαθ.

Τα αποτελέσματα μετά από 3 ιστιοδρομίες στα

Laser

  1.  Βαγγέλης Χειμώνας Ι.Ο.Π ( 1,1,3 ) 5 βαθ.
  2. Άρης Μιχαήλ Ν.Ο.Κ.Β ( 6,4,1 ) 11 βαθ.
  3. Αντώνης Μπουγιούρης Ν.Ο.Ιπποκ. ( 8,3,2 ) 13 βαθ.

Laser Radial

  1. Μαρία Βλάχου Ν.Ο.Π.Φ ( 2,1,2 ) 5 βαθ.
  2. Αλεξάνδρα Λαλιώτη Ν.Ο.Αιγ. ( 1,4,7 ) 12 βαθ.
  3. Μαρία-Αλεξ. Παπουτσή Ν.Ο.Αταλ. ( 3,3,8 ) 14 βαθ.

Finn

  1.  Αλέξανδρος Δραγούτσης Ο.Θ.Α ( 2,1,1 ) 4 βαθ.
  2. Γιάννης Μιτάκης Ι.Ο.Π ( 1,2,2 ) 5 βαθ.
  3. Akif Muslubas Τουρκία ( 4,4,3 ) 11 βαθ.

Οι αγώνες συνεχίζονται με ώρα εκκίνησης 12.00 το μεσημέρι.

 

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ  - Θεσσαλονίκη 6 Μαρτίου 2010

Η ΘΑΛΑΣΣΟΤΑΡΑΧΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕ ΤΟΥΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΥΣ

Ο βόρειος άνεμος έντασης 7 μποφόρ, ήταν η αιτία να ταλαιπωρήσει τους ιστιοπλόους και να προβληματίσει την επιτροπή αγώνων εάν πρέπει να διεξαχθούν οι κούρσες ή όχι.

Μετά από συνεννόηση των δύο πρόεδρων αγώνων αποφάσισαν ότι οι δύο στίβοι για τις τέσσερις κλάσης θα γίνουν σε έναν και θα πραγματοποιηθεί μόνο μία κούρσα για κάθε κατηγορία.

Έτσι στα 470 προηγούνται οι Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής, στα Finn ο Γιάννης Μιτάκης , στα Laser Standard ο Βαγγέλης Χειμώνας και στα Laser Radial η Μαρία Βλάχου.

Τα αποτελέσματα στα 470 Ανδρών μετά από 5 κούρσες

  1. Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής Ι.Ο.Π/Ν.Ο.Κ.Β ( 4,1,1,1,2 ) 5 βαθ.
  2. Παναγιώτης Καμπουρίδης-Γεράσιμος Ωρολογάς N.O.E ( 1,4,3,8,1 ) 9 βαθ.
  3. Sime Fantela-Igor Marenic Κροατία ( 6,2,2,2,3 ) 9 βαθ.

Τα αποτελέσματα στα 470 Γυναικών μετά από 5 κούρσες

  1. Enia Nincevic-Romana Zupan Κροατία ( 8,11,8,11,10 ) 37 βαθ.
  2. Βιργινία Κραβαριώτη-Όλγα Τσιγαρίδη Ε.Ν.Ο.Α ( 10,14,11,12,12 ) 45 βαθ.
  3. Αφρ. Κυρανάκου-Αντωνία Ψωμά Ο.Σ.Φ.Π/Ν.Ο.Θ ( 12,13,14,10,15 ) 49 βαθ.

Τα αποτελέσματα στα Finn μετά από 4 κούρσες

 

1. Γιάννης Μιτάκης Ι.Ο.Π ( 1,2,2,1 ) 6 βαθμοί

2. Akif Mouslubas Τουρκία ( 4,4,3,2 ) 13 βαθμοί

3. Παναγιώτης Κοτσόβος Ν.Ο.Αλεπ. ( 6,3,5,3 ) 17 βαθμοί

Τα αποτελέσματα στα Laser Standard μετά από 4 κούρσες

1. Βαγγέλης Χειμώνας Ι.Ο.Π ( 1,1,2,2 ) 6 βαθμοί

 2. Αλέξανδρος Λογοθέτης Ν.Ο.Ε ( 9,2,3,3 ) 17 βαθμοί

 3. Άρης Μιχαήλ Ν.Ο.Κ.Β ( 6,4,1,9 ) 20 βαθμοί

Τα αποτελέσματα στα Laser Radial μετά από 4 κούρσες

 1. Μαρία Βλάχου Ν.Ο.Π.Φ ( 2,1,2,2 ) 7 βαθμοί

 

 2. Σοφία Σίνα Ν.Ο.Κ.Β ( 9,2,6,3 ) 20 βαθμοί

 3. Αλεξάνδρα Λαλιώτη Ν.Ο.Αιγ. ( 1,5,7,8 ) 21 βαθμοί

Οι αγώνες ολοκληρώνονται αύριο με τρεις προγραμματισμένες κούρσες και την απονομή επάθλων στους νικητές.

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ  - Θεσσαλονίκη 7 Μαρτίου 2010

ΑΥΛΑΙΑ ΜΕ ‘’ΧΑΜΗΛΑ’’ ΜΠΟΦΟΡ

H αυλαία έπεσε στο Κύπελλο Μεγάλου Αλεξάνδρου με ‘’χαμηλά’’ για την ιστιοπλοΐα μποφόρ.

Οι επιτροπές αγώνων των δύο στίβων προσπάθησαν να βοηθήσουν τους ιστιοπλόους των τεσσάρων κλάσεων να γίνει άλλη μία κούρσα, ώστε οι ιστιοπλόοι να έχουν το δικαίωμα να ‘’πετάξουν’’ τη χειρότερη τους ιστιοδρομία.

Το Raking List θεωρείται έγκυρο, αφού διεξάχθηκαν οι 4 επιτρεπόμενες κούρσες.

Το επόμενο ραντεβού των ιστιοπλόων είναι στις 10 με 14 Μαρτίου στο EYROLYMP, όπου εκεί θα ανακοινωθεί και η ολυμπιακή ομάδα.

Αγωνιστικά στα 470 Ανδρών πρώτοι είναι οι Παναγιώτης Μάντης με τον Παύλο Καγιαλή αφήνοντας δεύτερους με 8 βαθμούς διαφορά τους Παναγιώτη Καμπουρίδη και Γεράσιμο Ωρολογά. Στις γυναίκες οι Κροάτισες Εnia Nincevic με την Romana Zupan είναι πρώτες για το κύπελλο, αλλά δεν μετράνε στο Ελληνικό Raking List και ακολουθούν οι Αφροδίτη Κυρανάκου με την Αντωνία Ψωμά. Στα Laser Standard ο Βαγγέλης Χειμώνας είναι πρώτος και τον ακολουθεί με εφτά βαθμούς ο Αντώνης Μπουγιούρης, η Μαρία Βλάχου προηγήθηκε από την πρώτη μέρα των αγώνων και ακολουθεί η Αλεξάνδρα Λαλιώτη στα Laser Radial. Τέλος στα FINN ο 19χρος Γιάννης Μιτάκης άφησε πίσω τον έμπειρο Αλέξανδρο Δραγούτση.

Τα τελικά αποτελέσματα μετά από 6 ιστιοδρομίες

470 Ανδρών

1. Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής Ι.Ο.Π/Ν.Ο.Κ.Β 6 βαθ.

2. Παναγιώτης Καμπουρίδης-Γεράσιμος Ωρολογάς Ν.Ο.Ε 14 βαθ.

3. Sime Fantela-Igor Marenic Κροατία 15 βαθ.

4. Παναγιώτης Βεργινιάδης-Τιμολέων Βλάχος Ν.Ο.Βουλιαγμένης 21 βαθ.

470 Γυναικών

1. Enia Nincevic-Romana Zupan Κροατία 48 βαθ.

2. Αφροδίτη Κυρανάκου-Αντωνία Ψωμά Ο.Σ.Φ.Π/Ν.Ο.Θ 58 βαθ.

3. Βιργινία Κραβαριώτη-Όλγα Τσιγαρίδη Ε.Ν.Ο.Α 59 βαθ.

4. Μαρία Βουλγαράκη-Δαν.Διον. Πάσχου Ι.Ο.Π/Ν.Α.Ο.Ε.Φ 71 βαθ.

Τα αποτελέσματα μετά από 5 ιστιοδρομίες

Finn

1. Γιάννης Μιτάκης Ι.Ο.Π 6 βαθ.

2. Akif Muslubas Τουρκία 10 βαθ.

3. Αλέξανδρος Δραγούτσης Ο.Θ.Α 13 βαθ.

 4. Παναγιώτης Κοτσόβος Ν.Ο.Αλεποχωρίου 17 βαθ.

 Laser Standard

1. Βαγγέλης Χειμώνας Ι.Ο.Π 6 βαθ.

2. Αντώνης Μπουγιούρης Ν.Ο.Ελλ.Ιππόκ. 13 βαθ.

3. Αλέξανδρος Λογοθέτης Ν.Ο.Ε 17 βαθ.

4. Άρης Μιχαήλ Ν.Ο.Κ.Β 19 βαθ.

Laser Radial

1. Μαρία Βλάχου Ν.Ο.Π.Φ 7 βαθ.

2. Αλεξάνδρα Λαλιώτη Ν.Ο.Αιγ. 14 βαθ.

3. Σταυρούλα Θεοχάρη Ν.Ο.Πάρου 15 βαθ.

4. Μαρία-Αλεξάνδρα Παπουτσή Ν.Ο.Αταλ. 17 βαθ.

Οι αυλαία στο Κύπελλο Μεγάλου Αλεξάνδρου που διοργάνωσε με επιτυχία ο Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης, έπεσε με την απονομή των επάθλων στους νικητές, αλλά και με το παραδοσιακό αποχαιρετιστήριο πάρτυ των ιστιοπλόων.


Την απονομή επάθλων που ακολούθησε τίμησαν με την παρουσία τους :

  • Ο επίτημος πρόξενος της Δημοκρατίας της Κροατίας κύριος Βιορέλης Καραγιάννης
  • Η εντεταλμένη Νομαρχιακή Σύμβουλος κυρία Χριστίνα Κελεσίδου
  • Ο ανθυποπλοίαρχος - εκπρόσωπος της Ναυτικής Διοίκησης Ψαρόπουλος Χαράλαμπος
  • Ο εκπρόσωπος του Δήμου Θεσσαλονίκης κύριος Αστεριάδης
  • Το μέλος της ΕΙΟ, κύριος Αθανάσιος Πατητάρος
  • Ο πρόεδρος της ΤΟΡΤΟΥΓΚΑ, κύριος Νίκος Κοντοστεργίου

Δείτε τα αποτελέσματα

finn>>, laser std>>, laser rdl>> , 470>>.

Δείτε φωτογραφίες της πρώτης ημέρας:

 

 

Δείτε φωτογραφίες της δεύτερης ημέρας:

 

Δείτε φωτογραφίες των αγώνων Laser της τρίτης ημέρας:

 

Δείτε φωτογραφίες των αγώνων 470 και Finn της τρίτης ημέρας:

Δείτε φωτογραφίες της τελετής απονομών:

Δείτε βίντεο της τρίτης ημέρας των αγώνων σε 4 μέρη καθώς και βίντεο των απονομών σε 2 μέρη:


 

 

No votes yet
`